Güvenilir elektrik malzemeleri aramaya son! Elektrik-elektronik sektöründe lider konumunda bulunan firmamız birbirinden kaliteli malzemeleri uygun fiyatlarla ayağınıza getiriyor. Günlük hayatta en sık kullanılan aygıylardan biri olan elektrik motoru için de firmamızı tercih edebilirsiniz. Elektrik motoru, elektrik enerjisini dairesel harekete yani mekanik enerjiye dönüştüren aygıtlara verilen isimdir. Elektrik motorları biri sabit biri döner olmak üzere iki temel parçadan meydana gelir. Elektrik terminolojisinde sabit kalan kısma stator, kendi etrafında dönen hareketli kısıma ise rotor ya da endüvi denir. Günlük hayatta pek çok alanda karşımıza çıkan elektrik motorları; çamaşır makinelerinin pompası, aspiratörlerin pervanesi ve buzdolaplarının kompresörü gibi önemli parçaların dönme hareketini sağlamak için kullanılır. Üstelik bunlarla da sınırlı değil; çevremizdeki eşyaları dikkatli incelediğimizde duvar saatlerinden otomobillere, DVD oynatıcılardan saç kurutma makinelerine kadar birçok cihazda elektrik motoru kullanımına rastlıyoruz. İhtiyacınız olan tüm elektrik motoru çeşitlerini firmamızdan sipariş edebilirsiniz.

Kalite için Finex’ i seçin :02328770123
www.finex.com.tr

Elektrik Motoru Çalışma Prensibi

Elektrik akımı, manyetik alan ve elektromıknatıs gibi alanlarda yapılan çalışmalar öncelikle pilin daha sonra da elektrik motorunun icadına yol açtı. 1821 yılında ünlü bilim insanı Mihael Faraday’ın tasarladığı cihaz ilk elektrik motoru olarak kabul görüyor. Peki elektrik motorları nasıl çalışır? Elektrik motoru, temel olarak, farklı kutuplardaki elektromıknatısların birleştirilmesiyle oluşturulan dairesel bir mıknatısın ortasına iletken bir cisim koyulmasıyla elde edilir. İletken cisimle etkileşime geçen mıknatıs, itme ve çekme kuvvetlerinin etkisine girerek hızla dairesel hareket gerçekleştirir. Elektrik yasalarının en temel prensiplerinden faydalanarak çalışan bu motorlar günümüzde robotik projelerinin hareket kabiliyeti kazanması amacıyla da kullanılmaktadır. Kullanım amacınız ne olursa olsun elektrik motorunu bizden alarak kaliteli ve güvenli alışverişin keyfini yaşayabilirsiniz.

Kalite için Finex’ i seçin :02328770123
www.finex.com.tr

Elektrik Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik motorları, temelde, doğru akım(DC) ve alternatif akımla(AC) çalışan motorlar olarak ikiye ayrılır. Alternatif akımla çalışan motorlar da kendi aralarında senkron ve asenkron motorlar olarak ikiye ayrılıyor. Doğru akımla çalışan motorlar da genellikle fırçalı ve fırçasız olarak kategorize ediliyor. Tüm elektrik motoru çeşitlerinin çalışma prensibi teoride aynıdır ancak uygulama alanları farklılık göstermektedir.
Kalite için Finex’ i seçin :02328770123
www.finex.com.tr

Doğru Akım Motorları Nerelerde Kullanılır?

Doğru akım motorları; mekanik hareketin kesin, düzgün ve güçlü olduğu motor çeşididir. Bu motorların hızını ayarlamak oldukça kolaydır. Çalışma esnasında kıvılcım üretmesiyle dikkat çeken doğru akım motorları, yüksek verim gerektiren uygulamalarda kullanılır. Doğru akım motorları, ürettiği kıvılcım sebebiyle akaryakıt deposu gibi patlama riski olan alanlarda kullanılamaz. Doğru akım motorlarının gücü çok yüksek megawatt değerlerine ulaşabilmektedir. Eğer kaliteli bir doğru akım motoruna ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kalite için Finex’ i seçin :02328770123
www.finex.com.tr

Alternatif Akım Motorları Nerelerde Kullanılır?

Bir AC motor tipi olan asenkron ya da diğer ismiyle indüksiyon motorlar, dönme hızının sabit olmadığı motor tipidir. Sürekli bakıma ihtiyaç duymaması, ekonomik olması ve çalışırken kıvılcım üretmemesi gibi özellikleri ile endüstriyel uygulamalarda en çok tercih edilen motor çeşididir. Üzerindeki yük değişse bile aynı devirle dönmeye devam eden senkron motor ise sabit hız ve yüksek kararlılık gerektiren uygulamalarda kullanılır. Hem projenizi hem de cebinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz! İhtiyaç duyduğunuz elektrik motoru türü ne olursa olsun piyasadaki en kaliteli ürünleri firmamızdan sipariş edebilirsiniz.
Kalite için Finex’ i seçin :02328770123
www.finex.com.tr

Ürünlerimizle ilgili teknik bilgileri içeren e-kataloglarımızı inceleyin!