Elektronik dünyasına adım attığınızda bilmeniz gereken ilk şey, iki tip elektrik akımı çeşidi olduğudur. Bu akımlardan ilki olan doğru akım kısaca DC olarak gösterilirken, diğer akım çeşidi olan alternatif akım ise kısaca AC olarak gösterir. Dolayısıyla, DC akımı ile çalışan motor tipine DC motor, AC akımı ile çalışan motor tipine ise AC motor denir. AC motorların günlük hayatta kullanımı çok yaygın bir elektrikli motor tipidir fakat, DC motorlar da pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Bu yüzden DC motorları tanımak fazlasıyla işinize yarayacaktır. Aklınızdaki proje için DC motora ihtiyacınız varsa piyasanın en kaliteli DC motorlarını bizden sipariş edebilirsiniz.

DC Motor Çalışma Prensibi

Doğru akımla çalışan DC motorun temel işlevi elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektir. Fırçalı DC motorlar yüz yılı aşkın süredir hayatımızın bir parçasıdır. Endüstriyel alanda olduğu kadar ev aletlerinde de kullanılan DC motorlar, aspiratörlerden, su pompalarına kadar pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. DC motorların ebatları ise tamamen ihtiyaçlarımız doğrultusunda şekillenebilir.

Örneğin; bir oyuncak araba yaparken tekerlekleri çevirmesi amacıyla kullanılacak küçük bir DC motor yeterli olacakken, yüzlerce kilo yük taşıma kapasitesine sahip olan asansörlerde devasa boyutlarda DC motorlar da kullanılabilir. Dc motorların çalışma prensibi en temel fizik yasalarından birine dayanır. Söz konusu doğa kanununa göre, akım taşıyan iletkenlerin manyetik alan içerisine girdiğinde kuvvete maruz kalması beklenir. Özellikle robotik alanında en çok kullanılan motor tipi olan DC motorlar, ucuz, küçük ve işlevseldir. Eğer hem kaliteli hem de ekonomik DC motorlara ihtiyacınız varsa, firmamızı tercih edebilirsiniz.

DC motor fiyatları araştırılırken en çok karşılaşılan sorulardan biri de DC motor nasıl çalışır oluyor. Bu sorunun cevabı en temel elektrik yasalarından birine dayanıyor. Doğru akım motorunun içerisinde yer alan iletken sargılara elektrik akımı uygulandığında söz konusu iletkenler sabit bir manyetik alan oluşturuyor. Yine motorun içerisinde yer alan mıknatıslar ise bu manyetik alanın etkisiyle dönme hareketi yapmaya başlıyor. Temelde tüm doğru akım motorları bu basit manyetik alan prensibine bağlı olarak çalışsa da günümüzde farklı uygulamalar için farklı DC motor çeşitlerine ihtiyaç duyuluyor. Faaliyet gösterdiğiniz alan ve hayata geçirmek istediğiniz proje ne olursa olsun performansıyla yüzünüzü fiyatlarıyla cebinize güldürecek DC motorları firmamızdan temin edebilirsiniz. Bütçenize en uygun teklifi almak için uzman kadromuza danışabilir, size özel DC motor fiyatları alabilirsiniz.

Güçlü DC Motor Modelleri

Elektrik motorları için kullanılan güç değeri, motorun akımı ile voltajının çarpılmasıyla elde edilir. Ancak robotik projelerde ve mekanik sistemlerde bir motorun gücü ürettiği kuvvetin torku cinsinden değerlendirilebilir. Tork; motorun dönme momenti anlamına gelir. Tork değeri yüksek olan elektrik motorunun tork değeri düşük olan elektrik motorundan daha güçlü olduğu söylenebilir. Tork, elektrik motorunun elektriksel ve mekanik özelliklerine ve motor şaftının yarı çapına bağlıdır. Bir motorun tork değeri, motora bağlanan dişli kutularıyla değiştirilebilir. Robotikte, redüktör ismi verilen bu dişli kutularının kullanımı oldukça yaygındır. Redüktörler aracılığıyla motorumuzun tork değerini değiştirebilir, motorumuzu istediğimiz işi yapabilecek seviyeye getirebiliriz. Yüksek tork değerlerine ulaşabilen motorların içerisinde güçlü mıknatıslar olacağından, güçlü motorların ağırlıkları fazla olur diyebiliriz. En güçlü DC motorlara hemen ulaşmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Güçlü bir DC motor arıyorsanız şaft kalınlığı fazla olan modellerin, ince şafta sahip olan modellerden daha güçlü olduğunu hesaba katmalısınız. Çeşitli elektronik ve robotik projelerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz en güçlü DC motorları firmamızdan sipariş ederek güvenli alışverişin ve süper hızlı teslimatın keyfini yaşayabilirsiniz.

DC Motor Çeşitleri Nelerdir?

DC motor çeşitleri; DC motor fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan en önemli parametrelerden biri. En yaygın kullanılan DC motor tipleri fırçalı ve fırçasız olarak öne çıkıyor. Fırçalı DC motorlar redüktör ismi verilen dişli sistemleriyle birlikte veya redüktörsüz olacak şekilde kullanılabiliyor. Fırçalı DC motorlardaki aşınma problemini ortadan kaldırmak için üretilen fırçasız DC motorlar, yüksek performans gerektiren uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Konumlama hassasiyeti ile dikkat çeken step motorlar ve uzaktan kumandalı uçak, uzaktan kumandalı araba gibi RC(Radio Control) projelerinde tercih edilen servo motorlar ise DC motorların diğer çeşitleri olarak gösteriliyor. Avantajlı DC motor fiyatları için bizi arayabilirsiniz.

Ürünlerimizle ilgili teknik bilgileri içeren e-kataloglarımızı inceleyin!